ارگونومي تايپ چیست؟ به چه میزان اهمیت دارد؟

در دنیای امروزه اکثر اقشار جامعه متشکل از تمام افراد در تمام رده های سنی هر کدام به نوبه ی خود با توجه به استفاده و کاربرد خود روزانه ساعات زیادی را پشت کامپیوتر یا لپ تاب سپری می کنند. این زمان می تواند صرف وب گردی، مطالعه، تحقیق، بازی، حسابداری، انجام تایپ و ... باشد.

از این رو مشکلات عدیده ای به وجود آمده که علت آن ها عدم رعایت اصول صحیح ارگونومی یا همان نحوه درست استفاده با رعایت استاندارد های مختلف در حین و پس از استفاده از سیستم می باشد.

ارگونومی به خودی خود به معنای علم یا دانش طریقه قرارگیری قسمت های مختلف بدن در زمان انجام فعالیت های مختلف روزانه است. حال قاعدتا استنباط می شود که ارگونومی تایپ طرز صحیح نشستن و قرار دادن انگشتان روی صفحه کلید و حالت بدن در هنگام تایپ کردن می باشد.

در این مقاله خواهان تفهیم و تعلیم هر چه بهتر اصول ارگونومی تایپ برای تایپیست های عزیز و به طور کلی استاندارد های استفاده از کامپیوتر هستیم، چرا که این اصول سلامتی کاربران را افزایش و ضررات موجود را کاهش می دهد، می توان گفت به عنوان ضامن سلامتی عمل می کند.

این استاندارد ها شامل موارد بسیاری می شوند که درصدد القای ان به کابران عزیز و گرامی در طی چند مقاله می باشیم، این موارد شامل: طرز نشستن، نحوه استفاده از تجهیزات، فاصله ی سیستم با قسمت های مختلف بدن، زاویه سیستم و میز و صندلی با قسمت های مختلف بدن، ارتفاع و طول و عرض و سایز استاندارد تجهیزات، تعدد و مقدار استراحت ها در هنگام استفاده و... که در این مقاله به بررسی برخی از آنها خواهیم پرداخت.

ارتفاع صندلی از سطح زمین باید به حدی باشد که کف پا به طور کامل روی زمین قرار گیرد بدون آنکه وزن پا روی کف پا یا قسمت زیر ران بیوفتد. باید هم به اندازه ای راحت باشیم در هنگام نشتن که بتوانیم اندکی لم بدهیم و هم  باید دو زانوی ما زاویه حدود نود درجهه بسازند، از آویزان بودن پاها نیز خوددرای کنیم. سعی کنیم از صندلی هایی که قابلیت تنظیم ارتفاع را دارند استفاده کنیم.

ارتفاع میز نیز باید از استاندارد هایی تبعیت کند به عنوان مثال هم نباید کوتاه باشد که وزن بالا تنه روی ارنج و ساعد  دست نیوفتد و هم نباید بلند باشد، اما از انجایی که تنظیم ارتفاع میز دشوار است بهتر است صندلی خود را به حدی بالا و یا پایین کنیم تا ارنج های ما زاویه نود درجه با میز بسازد، در عوض به ازای بالا رفتن صندلی می توانیم از زیر پایی استفاده کنیم تا مجددا کف پاهایمان به راحتی روی سطح ثابت قرار بگیرند.

لپ تاپ یا مانیتور را درست در روبرو و مقابل چشمان و صورت خود بر روی سطح افقی و ثابت مانند میز قرار دهید.

سعی کنید هر نیم ساعت به چشمان خود استراحت دهید بدین ترتیب عمل کنید که در سر جای خود به اجسام دور تر نگاه کنید و چشمان خود را به طور منظم باز و پس از ده ثانیه ببندید و به همین ترتیب ادامه دهید و در این زمان کوتاه استراحت از نگاه به صفحه نمایش خودداری کنید.

همچنین سعی کنید هر دو ساعت یکبار به تمام مفاصل و عضلات مختلف بدن استراحت دهید بدین ترتیب که از جای خود برخیزید و حرکات مختلف کششی را انجام دهید و سعی کنید چند قدم بزنید.

این مطلب ادامه دارد...

در مقاله های بعدی بیشتر به بررسی اصول ارگونومی تایپ خواهیم پرداخت.